İstanbul Galata Kulesi

 

Galata Kulesi, İstanbul’un Beyoğlu semtinde bulunan 528 yılında inşa edilen bir yapıdır. Bizans imparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak yaptırılmıştır. IV. Haçlı Seferi sırasında tahrip edilen kule 1348 yılında tekrar yapıldığında kentin en büyük binası olmuştur.

V. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Üsküdar-Doğancılar’da son bulan uçuşunun başlangıç noktasıdır ve 1717’den itibaren yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

İşlenmemiş moloz taşından yapılmış olan kulenin ağırlığı yaklaşık 10,000 tondur. Silindir biçiminde inşa edilmiş ve üst kısmına da koni şeklinde bir çatı yerleştirilmiştir. Kulenin yerden çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metredir. 16.45 m’lik bir çapa sahip olan binanın duvar kalınlığı ise 3,75m’dir.

Kuleye, Beyoğlu’nun o meşhur dar sokaklarından geçerek varıyorsunuz. Kulenin yakınındaki mekanlar isimleriyle, görüntüleriyle kulenin izlerini taşıyor. İsterseniz kuleye girmeden önce bu mekanlara uğrayabilir örneğin; bir çay ocağına girip insanlarla sohbet edebilir, yaşlı amcaların eski İstanbul maceralarını dinleyebilirsiniz. Kulenin tek bir girişi bulunmaktadır. Buradan içeri girdiğinizde sizi bir bilet gişesi ile hediyelik eşya dükkanı karşılar. Kulenin ilk 7 katını asansör ile çıkıyorsunuz. Kulenin girişinde bu yüzden çoğu zaman bir asansör kuyruğu oluşuyor.

7. kata gelip asansörden indiğiniz noktada bir fotoğraf hizmeti var; burada arka fonda Galata Kulesi manzarasıyla bir anı fotoğrafı çektirip satın alabilirsiniz. Duvarda Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki adet bilgilendirme yazısı mevcut. Bu noktadan sonra diğer iki kata çıkmak için ahşap bir merdiven kullanıyorsunuz.

Merdivenle 8. kata geldiğinizde sizi bir kafeterya karşılıyor. 9. katta ise bir restoran mevcut. Bu iki katın her birinde 14 adet pencere bulunmaktadır. En üst kata geldiğinizde ister pencere kenarında oturup İstanbul manzarası eşliğinde yemek yiyebilir, isterseniz de duvarda bulunan küçük kapıdan balkona çıkarak muhteşem İstanbul manzarasını panoramik olarak seyredebilirsiniz.

Kuleyi çevreleyen bu balkon biraz dar. Balkon parmaklıklarla çevrilmiş ve yer yer yerleştirilen dürbünlerle size İstanbul’u daha yakından görme şansı verilmiş. Kargaşa ortamını ortadan kaldırmak için balkona çıkar çıkmaz hangi yönü kullanacağınız (sağ) ok işaretleriyle belirlenmiş.

Kulenin balkonundan Haliç ve İstanbul boğazını net bir şekilde görebiliyorsunuz. Kız kulesi, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Eminönü, Boğaz Köprüsü… Siz yürüdükçe önünüzde duran İstanbul manzarası değişiyor. Balkonda bir tur attıktan sonra başladığınız yere dönüyorsunuz. Çıkarken kullandığınız güzergahla tekrar zemin kata iniyorsunuz. Bu eşsiz deneyim için gerekli olan bilet fiyatı ise sadece 10 lira.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s